PROCEDURA EWAKUACJI
pracowników oraz osób czasowo przebywających
na terenie Urzędu Gminy w Tymbarku i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mających siedzibę w budynku Tymbark 49
Cel procedury:
Zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji pracowników oraz osób czasowo przebywających na terenie Urzędu Gminy w Tymbarku i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mających siedzibę w budynku Tymbark 49.
Przedmiot i zakres stosowania:
Procedura ewakuacji pracowników oraz osób czasowo przebywających na terenie Urzędu Gminy w Tymbarku i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mających siedzibę w budynku Tymbark 49. zwana dalej „Procedurą” określa tryb postępowania oraz uprawnienia i odpowiedzialności osób zajmujących się ewakuacją z budynku Tymbark 49. Osoby te realizują niezbędne działania począwszy od stwierdzenia symptomów wskazujących na konieczność rozpoczęcia ewakuacji pracowników oraz osób czasowo przebywających na terenie tego budynku.
Ogólne zasady ewakuacji:
Celem ewakuacji ludzi jest zapewnienie osobom szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej lub objętej pożarem. Do celów ewakuacji ludzi służą korytarze – poziome drogi ewakuacji i klatki schodowe – pionowe drogi ewakuacyjne, z których istnieje możliwość bezpośredniego wyjścia na zewnątrz.
Drogi i wyjścia ewakuacyjne oznakowane muszą być pożarniczymi tablicami informacyjnymi. Ewakuacją ludzi z części lub z całego obiektu zarządza kierujący akcją ewakuacyjna. W przypadku zaistnienia pożaru lub innego zagrożenia budynku lub jego części, osoby nie biorące udziału w akcji ewakuacyjnej powinny opuścić strefę zagrożenia. Osoby opuszczające strefę zagrożenia kierują się do najbliższego wyjścia służącego celom ewakuacji zgodnie z oznakowaniem. W miarę możliwości należy pomóc w ewakuacji osobom o ograniczonej mobilności, osobom
z niepełnosprawnościami lub osobom ze szczególnymi potrzebami, które z innych powodów mają utrudnioną możliwość ewakuacji.
Obowiązki administratora budynku:
Kierownik Urzędu Gminy w Tymbarku lub osoba przez niego wskazana realizująca zadania zarządcy budynku oraz terenu wokół budynku w ramach zapewnienia ochrony przeciwpożarowej zobowiązana jest:
Podstawy uruchomienia procedury – zarządzenia ewakuacji:
Organizacja ewakuacji:
Każda osoba, która zauważyła pożar lub uzyskała informację o pożarze czy innym zagrożeniu, obowiązana jest zachować spokój i nie dopuszczając do paniki natychmiast:
Decyzja o ewakuacji :
Sygnał alarmowy informujący o ogłoszonej ewakuacji:
Miejsce zbiórki osób ewakuowanych:
Kierownik akcji ewakuacyjnej –„Koordynator”:
Obowiązki pracowników w przypadku ogłoszenia ewakuacji budynku:
W przypadku zarządzenia ewakuacji budynku urzędu pracownicy zobowiązani są:
Określone w niniejszym paragrafie zasady postępowania obowiązują również osoby nie będące pracownikami znajdujące się w budynku w chwili ewakuacji.
W czasie prowadzenia ewakuacji zabronione jest:
Zasady dotyczące ewakuacji z budynku przy silnym zadymieniu:
Wykaz telefonów alarmowych:
Ogólny numer alarmowy: 112
Pogotowie Ratunkowe: 999
Straż Pożarna: 998
Policja: 997, 112
Pogotowie Gazowe: 992
Pogotowie Energetyczne: 991
Inne; 661 717 973 lub 728 348 405 lub 693 721 301 lub 728 365 884
Znaki ewakuacyjne zastosowane w budynku:
2. PUNKT ZBIÓRKI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
3. DROGA EWAKUACYJNA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
4. WYJŚCIE EWAKUACYJNE
5. KIERUNEK EWAKUACJI
6. OKNO EWAKUACYJNE
7. OZNACZENIE MIEJSCA Z KRZESŁEM EWAKUACYJNYM
Wykonanie:ESC SA - Aplikacje i strony internetowe